Upravit stránku

Umění kreslit není darem několika vyvolených jedinců. Může se to naučit každý, kdo alespoň trochu chce a koho kreslení baví. Největší překážkou jsou naše myšlenky, strach a bariéry, které si stavíme úvahami typu „to já nezvládnu, nikdy se to nenaučím, nemám na to vlohy“. Je velká škoda, že většině z nás jsou přirozenější právě takové reakce. Pochopitelně se to netýká jen kreslení. Když se naučíme „otočit“ a říci si třeba „když to umí jiní, tak já to zvládnu taky, můžu se naučit, co budu chtít, můžu žít jak budu chtít“, otevřou se nám netušené možnosti.

A kreslení?? Já tvrdím, že je to naprosto přirozená činnost nás všech. Vzpomeňte si, všichni jsme si tak rádi kreslili, když jsme byli děti. Tužkou nebo pastelkami jsme na papír (často i na stůl a zeď) nevědomky přenášeli svoje pocity a sny. Šlo nám to samo a nejkrásnější je, že se k tomu můžeme vrátit prostřednictvím těchto kurzů.

Kurzy kreslení pravou mozkovou hemisférou je efektivní metoda, kterou vyvinula paní Betty Edwards. Vychází z poznání, že obě poloviny lidského mozku nejsou identické. Každá plní své specifické funkce. Malé děti umí skvěle používat pravou mozkovou hemisféru. Postupem času nás ale dnešní doba a společnost nutí stále více uplatňovat zejména levou – rozumovou a logickou polovinu mozku. Řešíme spoustu úkolů v předem stanoveném termínu. Každodenní povinnosti, které musíme plnit v daný čas, vytěsňují naše pocity a intuici. Neumíme naslouchat sami sobě, tomu tichému hlasu, který nás vede správnou cestou. V kreslení to funguje tak, že nás rozum a logika poměrně rychle naučí kreslit určitými symboly, které nám ale brzy přestanou stačit, protože působí příliš dětsky. Víme, jak se kreslí, dům, stůl, pes, kočka, strom, oko, ale nějak se nám to nelíbí. Většina lidí v tomto období kreslení vzdá. Když nakreslí rodinný dům padesátiletý chlap a desetiletý kluk, často nepoznáte, kdo který obrázek kreslil. Budou tam úplně stejné symboly. Kreslíme logicky a rozumem, víc to, co o daném předmětu víme, než to, jak vypadá. Kreslení není o zručnosti držet tužku, kreslení je o umění se dívat. Tuto schopnost jsme bohužel potlačili. Asi mi dáte za pravdu, že vám ve škole nikdo neřekl: „klidně seď, nepřemýšlej, jen se dívej a vnímej.“

Možná vás při čtení těchto řádků napadne, že levá mozková hemisféra je špatná a pravá dobrá. Pochopitelně to není pravda. Pro život potřebujeme obě. Ideální je používat tu SPRÁVNOU ve SPRÁVNÝ čas. A to platí i v kreslení. Proto je i používaný výraz „kreslení pravou mozkovou hemisférou“ zavádějící a díky překladu z angličtiny možná i špatně pochopený. Během kreslení totiž budete používat obě. Někdy levou, jindy pravou nebo obě najednou. Proto by se lépe hodil výraz „kreslení TOU PRAVOU mozkovou hemisférou“.

Na mých kurzech se naučíte pozorovat, kreslit bez zbytečných předsudků, zažijete úžasný pocit uvolnění a radosti z procesu tvoření. Naučíte se některé základní techniky kreslení, dozvíte se, jak funguje levá a pravá mozková hemisféra a budete se na věci kolem vás trochu dívat jinak, než jste zvyklí.

To vám pomůže nejen k nakreslení krásných obrázků. Budete kreativnější v jakékoliv jiné činnosti, pomůžete svému sebevědomí, dozvíte se něco o sobě a hlavně, uděláte velký krok na cestě svého sebepoznání.

Poslední informací se vracím k prvním větám. NEBOJTE SE A VĚŘTE SI. NA KURZU VÁS NIKDO NEBUDE HODNOTIT ANI ZNÁMKOVAT, ZVLÁDNE TO ÚPLNĚ KAŽDÝ A BUDETE ODCHÁZET S POCITEM PŘÍJEMNĚ PROŽITÉHO VÍKENDU.

Koudy

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti